lipca 31, 2018

13 najlepszych serii edukacyjnych KSIĄŻEK Z NAKLEJKAMI od 1 roku do 100 lat


Na czym polega fenomen naklejek pojęcia nie ma, ale dzieci je UWIELBIAJĄ! Nigdy nie wgłębiałam się w ten temat, bo i po co, ale naklejkowy szał dopadł nas prawie 1,5 roku temu, miał czas przestoju, by ze dwojoną siłą - bo naklejkowych maniaków mamy na stanie już sztuk dwie - powrócić parę tygodni temu. Pewnie dlatego przypomniałam sobie o tymże poście, który rozpoczęty w szkicowniku dzielnie czeka na publikację od zeszłego roku ciągle przyjmując do siebie kolejne naklejkowe pozycje. Jednak tym sposobem nigdy go nie skończę, ponieważ co i rusz w nasze ręce trafiają kolejne coraz ciekawsze pozycje, dlatego ostatecznie przedstawiamy Wam naszą ulubioną trzynastkę naprawdę fantastycznych KSIĄŻEK Z NAKLEJKAMI.Mimo że nie widać tego za bardzo po moim blogu - co zamierzam niebawem zmienić, wprowadzając książkowe recenzje - jesteśmy wielkimi miłośnikami książek. Niestety, czy też stety od jakiegoś czasu moje książkowe pozycje poszły daleko w odstawkę z powodu jakże prozaicznego braku czasu na czytanie, by wpaść z łoskotem w literaturę dziecięcą. Powiem Wam, że bardzo byłam z tematem nie na bieżąco i naprawdę odkrywam ten skrawek bibliofilstwa z nieskalaną radością. Póki co jestem na etapie trzylatka, więc daleka i niezwykle ciekawa droga przede mną, by ponownie powrócić do literatury dla człeków dorosłych, jednakże półki w domu od kilku miesięcy błagają o zakup nowych towarzyszy, bo żadne zabawki, pomoce naukowe, czy insze wymyślane przez matkę atrakcje nie mają takiej mocy, jak właśnie książki...

No, ale co z tymi naklejkami? Początkowo przyznam, że nie do końca byłam tymi pozycjami zachwycona, bo nie bardzo lubię kolorowanki, książki z zadaniami itp. pozycje dla dzieci - książki z naklejkami okazały się jednak zupełnie inne! Większość z tych pozycji jest niezwykle ciekawa dla dziecka pod względem treści i ilustracji, uczą, pokazują świat, ćwiczą motorykę, skupienie oraz  cierpliwość, systematyzują wiedzę, zachwycają atrakcjami i co najważniejsze wchodzą w INTERAKCJĘ z małym czytelnikiem! Poza samą treścią, czy ilustracjami niezwykle ciekawa dla małego człowieka jest możliwość tworzenia w tych książkach własnego świata za pomocą bohaterów, czy przedmiotów na naklejkach. Tutaj jego własna praca i wyobraźnia są w stanie stworzyć coś unikatowego, a to co dla maluchów jest najważniejsze to fakt, że może zrobić to SAM. Co prawda większość z tych pozycji zawsze przerabiamy razem, co jest dodatkowym atutem i możliwością, by uczestniczyć w tworzeniu świata przez własne dziecko - ale z maluchem w przedziale wiekowym 1-3 jest to zwyczajnie konieczne, by znaleźć odpowiednią stronę, nazwać to co dziecko znajduje w książce i najnormalniej w świecie poznawać te światy razem z nim.

Cofam więc wszystkie swe wcześniejsze przemyślenia na temat książek z naklejkami, potwierdzając że są to pozycje bardzo wartościowe, edukacyjne i niczym nie ujmują książkowej literaturze dziecięcej, poza faktem, że po 'przerobieniu' zawartości przestają już być tak atrakcyjne, choć Lila często wraca nawet do tych uzupełnionych, z których nadal może się czegoś nauczyć.

Zaprezentuję Wam dzisiaj 13 pozycji, które zdecydowanie skradły nasze serca, dzieci je uwielbiają, a nad jedną z nich rozpływam się jako rodziciel TOTALNIE - ale o tym później ;) Większość z nich zgodnie z zaleceniem producenta nadaje się dla dzieci powyżej 3 roku życia, co wynika z przepisów bezpieczeństwa, dotyczących produkcji zabawek dla dzieci poniżej tego wieku, jednak Lila 3 lat jeszcze nie ukończyła, a wszystkie książeczki z powodzeniem 'przerobiła' - tutaj jest więc kolejny argument, dla którego koniecznie należy tę 'atrakcję' przerabiać wraz z dziećmi, ponieważ najzwyczajniej w świecie mogą połknąć lub zadławić się małymi naklejkami - a pod każdą pozycją podaję wiek, kiedy zaczęła się ona sprawdzać u nas.

Oto nasze TOP 13, poczynając od tych najprostszych - czyli dla maluchów w okolicach 1 roku życia - i zmierzając do coraz trudniejszych:


1) seria z DUŻYMI NAKLEJKAMI


Opcja najprostsza z możliwych, zawierająca do przyklejania naklejki jedynie w kształcie dużych kół, co zdecydowanie ułatwia pracę małym rączkom. Każde dziecko rozwija się inaczej i mimo że książki przeznaczone są dla dzieci od 1 roku życia część z maluchów zdolności motoryczne pozwalające mu na ogarnięcie przyklejania naklejek opanuje parę miesięcy później. Sprawa nie jest wcale taka łatwa, ponieważ naklejką-kółkiem w określonym kolorze należy trafić w zaznaczony kontur - u nas Grześ czasem ma ochotę spróbować, a czasem bardziej interesujące jest na przykład zaklejenie słoniowi głowy... Najważniejsze, że zabawa jest, ćwiczenia motoryki, cierpliwości i skupienia zdecydowanie również, więc nic więcej nie potrzeba ;) Dodatkowo dziecko uczy się rozróżniania kolorów.


Powyższe książeczki, czyli serię DUŻE NAKLEJKI DLA MALUSZKA znajdziecie w wielu wersjach również dla dzieci 2+ oraz 3+ głównie ze zwierzętami.

WYDAWNICTWO: Yoyo Books
ILOŚĆ STRON: 32
ILOŚĆ NAKLEJEK: ok. 50 
KOSZT: ok. 6 zł

WIEK: 1+Z tej serii, czyli DUŻE NAKLEJKI (te z hipopotamem na okładce ;)) znajdziecie również m.in.:
 • NA DWORZE
 • POJAZDY
 • NA WSI

WYDAWNICTWO: Wilga
ILOŚĆ STRON: 24
ILOŚĆ NAKLEJEK: ok. 50
CENA: ok. 5 zł

WIEK: 1+


2) seria NAKLEJKI - zwierzątka


Pierwsza książeczka, która trafiła 1,5 roku temu w ręce Lilii i rozpoczęła jej miłość do naklejek. Nie wiem dokładnie ile książeczek jest w serii, ale trafiłam bodajże na 5 różnych. Na zdjęciu trzy z nich:

 • ZABAWNE ZWIERZĄTKA
 • UROCZE ZWIERZĄTKA
 • WESOŁE ZWIERZĄTKA

W każdej z książeczek jest 8 konturów zwierzątek, które należy wypełnić znajdującymi się wewnątrz naklejkami. Elementy są na tyle duże, że małą rączką wygodnie jest się nimi posługiwać. Początkowo Lila brała, szukałyśmy razem miejsca, gdzie powinna naklejka się znaleźć i nieco na oślep przyklejała, ale za jakiś czas sama starała się już to miejsce znaleźć i najbardziej precyzyjnie jak potrafiła trafiała dokładnie w puste białe pole. Po kilku miesiącach zabaw z naklejkami widać była naprawdę ogromny postęp i przede wszystkim determinację, która nią kierowała, by trafić właśnie tam, gdzie powinna. Naklejki są wielokrotnego użytku, więc nawet jeśli pójdzie coś nie tak można próbować ponownie. Dziecko rozwija swoje zdolności manualne, poznaje kształty oraz uczy się odróżniać kolor, a także trenuje swoje skupienie i cierpliwość, by trafić naklejką właśnie tam, gdzie planowało.


WYDAWNICTWO: Olesiejów
ILOŚĆ STRON: 16
ILOŚĆ NAKLEJEK: ok. 150
KOSZT: ok. 7 zł

WIEK: 1+


3) seria BUŹKI


Pozycja nieco bardziej skomplikowana i wydawać by się mogło chaotyczna, ale u nas zdecydowanie sprawdza się w okolicach roku. W serii dwie pozycje:

 • WYMYŚLAJ DZIWNOLUDKI
 • WYMYŚLAJ ZWIERZAKI CUDAKI

Na kartach książki nadrukowane są czarno-białe głowy bez twarzy, którym należy dokleić oczy, nosy i usta. Propozycje są od tych tradycyjnych po wyjątkowo dziwaczne, dlatego dziecko poza tym, że ćwiczy precyzję może wymyślać przeróżne i przecudaczne stworzenia, a jeśli czuje taką potrzebę zawsze można jeszcze pobawić się w kolorowanie - ale to raczej dla nieco starszych osobników.


WYDAWNICTWO: Wilga
ILOŚĆ STRON: 24
ILOŚĆ NAKLEJEK: ponad 100
KOSZT: ok. 10 zł

WIEK: 1,5+4) seria ZASZYTY DLA NAJMŁODSZYCH


Od tej serii zaczynają się już pozycje nieco bardziej skomplikowane i wymagające umiejętności, które moim zdaniem dopiero w okolicy 2 roku życia pozwolą dziecku na wykorzystanie tych książek w pełni, jednak nasz Grześ widząc jak korzysta z nich Lila rzecz jasna również chce to robić i z powodzeniem przykleja, więc z pewnością motoryka podnosi swe kwalifikacje, jednak sama treść odchodzi co nieco na dalszy plan. W tej serii ukazało się w sumie 6 pozycji:

 • MIASTO I WIEŚ
 • KSZTAŁTY
 • ZWIERZĘTA
 • POJAZDY
 • KOLORY
 • PSY I KOTY


W domu posiadamy dwie z nich i to co mnie osobiście najbardziej się w nich podoba to realizm, czyli zarówno drukowane postacie i przedmioty, jak i te na naklejkach nie są ilustracjami, a zdjęciami, czyli książki pokazują świat taki jakim jest w rzeczywistości. Zdecydowanie jest to duży atut dla zwolenników metod pedagogiki MONTESSORI - osobiście jako miłośniczka sztuki rysowanej bardzo lubię te obrazkowe pozycje również, ale staram się wybierać dla dzieci właśnie takie, gdzie rysunki będą odzwierciedlać nasz rzeczywisty świat, którego dziecko dopiero się uczy.
Obie pozycje bazują na zarysie kształtów, do których należy dopasować naklejkę przy okazji patrząc na odpowiednią kategorię.

I tak oto w pozycji MIASTO I WIEŚ znajdziemy atrybuty dopasowane do kategorii:
 • w parku miejskim
 • na wiejskim podwórku
 • zwierzęta domowe
 • rośliny na wsi
 • w lesie
 • wycieczka do zoo
 • pojazdy

a wśród naklejek zwierzęta, owoce, warzywa i pojazdy, które należy dopasować do odpowiednich kategorii.


Natomiast w pozycji KSZTAŁTY znajdziemy przeróżne przedmioty codziennego użytku, w których należy rozpoznać konkretny kształt i przykleić na odpowiednią stronę, na których znejdziemy:
 • koło
 • trójkąt
 • kwadrat
 • owal
 • romb
 • prostokąt
 • gwiazda
 • serce


WYDAWNICTWO: Zielona Sowa
ILOŚĆ STRON: 16
ILOŚĆ NAKLEJEK: ok. 70
CENA: ok. 6 zł

WIEK: 1,5+5) seria UBIERZ MISIE


Absolutny hit naklejkowy, zwłaszcza pozycja WAKACJE, którą kupiłam Lilii, gdy właśnie na nie jechaliśmy, by przetrwać podróż w samochodzie. Książki pokazują czterech misiowych przyjaciół: Madzię, Tadzia, Oskara i Amelkę - każdy z nich ma swój ulubiony kolor, w którym przygotowane są zestawy ubraniowe na różne okoliczności i dziecko ma za zadanie je ubrać. Mimo że Lila nie jest fanką lalek i ich ubierania to ubrania książkowe zdecydowanie podbiły jej serce. Książki ilustrowane są piękną kreską Agi Jatkowskiej, a mały czytelnik ćwiczy tutaj poza motoryką małą rozróżnianie kolorów, choć może również puścić wodze fantazji i poubierać misie wedle własnego uznania. W serii znajdziemy 6 książeczek tematycznych:
 • WAKACJE
 • ZAKUPY
 • PRZEDSZKOLE
 • SZPITAL
 • PRZEPROWADZKA 
 • PIKNIKW każdej pozycji misie robią ciekawe rzeczy w różnych miejscach i na przykład w książce o zakupach możemy spotkać je w piekarni, sklepie z zabawkami, na targu, czy w kwiaciarni, natomiast wakacje spędzają na kempingu, basenie, w parku, nad morzem lub w wesołym miasteczku.

WYDAWNICTWO: Olesiejuk
ILOŚĆ STRON: 16
ILOŚĆ NAKLEJEK: ponad 230
CENA: ok. 10 zł

WIEK: 2+6) seria UBIERANKI PRZEBIERANKI


Seria podobna do poprzednich misiów, jednak tutaj mamy do ubrania niemowlęta w wersji:
 • NA DZIEŃ DOBRY
 • NA DOBRANOC

Bohaterkami książek są bliźniaczki, które mają przygotowane zestawy ubraniowe oraz akcesoria na różne okoliczności m.in. do kąpieli, podczas jedzenia, do zabaw w wodzie lub basenie kulkowym, podczas pikniku, czytania bajek na dobranoc, czy na piżama party. Dla małych dzieci jest to ciekawa pozycja nie tylko przez same naklejki, ale również przez fakt, że mogą się z nią utożsamiać, ponieważ większość z czynności, okoliczności i miejsc, w których znajdują się bohaterki są bardzo bliskie ich małej rzeczywistości. Ubranka są nieco prostsze w obsłudze w porównaniu do tych misiowych, ponieważ w większości są jednoczęściowe, przyklejenie ich jest więc łatwiejsze - misiowe zestawy są bardziej złożone i skomplikowane, dlatego ich ubranie wymaga zdecydowanie większej uwagi, skupienia i umiejętności.


WYDAWNICTWO: WILGA
ILOŚĆ STRON: 16
ILOŚĆ NAKLEJEK: ponad 150
CENA: ok. 8 zł

WIEK: 2+


7) seria KOLOROWA 


Ciekawe i kolorowe, jak nazwa serii wskazuje, pozycje i dla maluchów i nieco starszych. Prosta kreska i ilustracje ułatwiają 'zagospodarowanie' odpowiedniego terenu, a są to różne miejsca, w których znajdują się pasujące do nich przedmioty, mieszkają zwierzęta oraz rosną charakterystyczne rośliny. Naklejki są pogrupowane i podpisane kategoriami, gdzie powinny się znaleźć. W serii znajdziemy cztery książeczki:
 • WIOSNA
 • ZWIERZAKI
 • PODRÓŻE
 • LATO

W książce o WIOŚNIE prezentowane są różne zjawiska przyrody, zwierzęta i rośliny, które o tej porze roku pojawiają się m.in. w ogrodzie, w parku, w sadzie, w górach, nad stawem, czy na łące co w prosty sposób pokazuje różnorodność tych znanych lub mniej znanych dziecku miejsc. W książce o PODRÓŻACH znajdziemy ciekawe kierunki podróżnicze jak morze, Afrykę, biegun, czy pustynię, ale również rozkładówkę z walizkami, które trzeba zapakować oraz środkami transportu lądowego, morskiego oraz powietrznego. Pozycja prosta w obsłudze i przekazie, oraz co ważne ma grube kartki, które na pewno przetrwają więcej od tych cieńszych gramaturowo, dlatego nadaje się już dla młodszych czytelników.WYDAWNICTWO: WILGA
ILOŚĆ STRON: 16
ILOŚĆ NAKLEJEK: ponad 100
CENA: ok. 10 zł

WIEK: 1,5+


8) seria O ŚWIECIE


Była to pierwsza seria, która skradła moje rodzicielskie serce o Lilowym nie wspominając! Powyższe pozycje są bez dwóch zdań ciekawe i warte uwagi, jednak te książki 'przerabia' się z jakąś wyjątkową przyjemnością i naprawdę przemawiają do dzieci. Mimo że na kartach wiele się dzieje ilustracje i naklejki są bardzo gustowne i pozwalające na tworzenie swoich własnych ciekawych światów. Książki zdecydowanie są z tych w kategorii edukacyjnych, ponieważ bardzo dużo można się z nich nauczyć, dlatego uważam, że 2 lata to najniższy wiek w jakim dziecko będzie w stanie skorzystać z nich w większym procencie, choć na pewno potrzeba co najmniej kolejnych dwóch, by wiele z tych informacji przyswoić i zrozumieć. W serii znajdziemy na pewno 5 wartościowych pozycji - z tego co kojarzę było ich nieco więcej, jednak te zdecydowanie zainteresowały naszą Lilę, która wbrew ostatniemu tytułowi jest dziewczynką ;) Kto jednak zna mnie od jakiegoś czasu wie, że nie uznaję stereotypowych podziałów na tematy, zabawki, czy zachowania 'płciowe', ale o tym innym razem. W serii znajdziecie:
 • ZWIERZĘTA ŚWIATA
 • DOOKOŁA ŚWIATA
 • WIELKIE MIASTA ŚWIATA
 • TRANSPORT POJAZDY ŚWIATA
 • ŚWIAT CHŁOPCÓW
Z racji tego, że książki te zrobiły u nas więcej szumu od pozostałych i nadal, mimo zużycia, są w obiegu, przedstawię je nieco bardziej szczegółowo. Jako pierwsza trafiła w nasze ręce pozycja ZWIERZĘTA ŚWIATA, bo zazwyczaj to właśnie nasi bracia mniejsi stanowią pierwotne zainteresowania małych dzieci. Tutaj mamy możliwość poznania różnych środowisk oraz rejonów świata, w których mieszkają konkretne zwierzęta. Naklejki są odpowiednio pogrupowane i podpisane do jakiej kategorii należy je dopasować, by wszystko było zgodnie z aktualną wiedzą zoologiczną, jednak jak ten konkretny świat będzie wyglądać zależy już tylko od dzieci. Miejsca, gdzie mamy 'ulokować' zwierzęcych bohaterów to: safari, pod wodą, w dżungli, w środowisku polarnym, w lesie, na farmie, pod ziemią, nad rzeką, w obszarze tundry i na bagnach, czyli możliwości i atrakcji jest naprawdę sporo. 


Kolejna pozycja to DOOKOŁA ŚWIATA, gdzie znajdziemy państwa oraz charakterystyczne dla nich miejsca i symbole. I tak możemy zabrać dziecko w podróż do Wielkiej Brytanii, Chin, Włoch, Indii, USA, Australii, Rosji, Egiptu, Brazylii, Francji, Grecji i Hiszpanii. Z pewnością najciekawiej dla dziecka, jeśli podróżuje poza granice Polski i w którymś z tych miejsc już było lub poznało je z książki, atlasu, czy programu telewizyjnego, ale nawet jeśli tak nie jest to dwu-trzylatek już z wielką ciekawością chłonie te miejsca i ludzi, którzy wyglądają nieco inaczej niż my. Kiedy Lila miała fazę na tą książkę to przy konkretnym kraju puszczałam jej muzykę w ich języku, pokazywałam na filmikach tańce narodowe tj. brazylijska samba, grecka zorba, czy hiszpańskie flamenco lub stroje mieszkańców krajów arabskich, czy Indii, którzy wyglądają bardzo odmiennie od naszej europejskiej kultury i tym samym niezwykle ciekawie dla małego dziecka.


Kolejne pozycje o tematyce urbanistycznej zdecydowanie przeznaczone są dla mieszkańców lub miłośników miast: WIELKIE MIASTA ŚWIATA i TRANSPORT, pokazują jak wygląda i toczy się życie w mieście oraz czym ludzie podróżują w różnych zakątkach świata. Lila jest wielką fanką motoryzacji, więc tą druga pozycję chłonęła jak gąbka zwłaszcza rozkładówki z pociągami, płytą lotniska, portem i transportem rzecznym, czy autobusami, które szczerze ją fascynują. Poza nimi w książce znajdziecie również górski stok,  regaty żaglowe, pustynną wyprawę, wyścigi samochodowe, taksówki z całego świata i rowerowe przejażdżki. Co do miasta natomiast to jest to dla dziecka ciekawa wyprawa, pozwalająca mu poznać życie nad i pod ziemią, pracę w biurowcu, uczestniczenie w ulicznych korkach, pracy policji i straży pożarnej oraz odwiedzenie miejskiego targu, budowy wieżowca, czy muzeum. Każda z tych pozycji edukuje i pokazuje świat, ale daje również możliwość stworzenia własnego unikatowego miasta, czy zaplanowania podróży.I ostatnia książka z serii, czyli ŚWIAT CHŁOPCÓW. Niestety nigdy nie zrozumiem, dlaczego tak stereotypowo krzywdzi się od młodszych lat dziewczynki, dla których podobna pozycja to pastelowe wróżki i księżniczki :( Widać Lila mentalnie powinna być chłopcem, ponieważ od zawsze interesuje się właśnie tymi, niby zarezerwowanymi dla chłopców tematami. Nie mniej w tej pozycji znajdziemy park dinozaurów, królewskich rycerzy, mecz piłki nożnej, poszukiwania w morskich głębinach, pokazy lotnicze, akrobacje Monster Trucków, Dziki Zachód, bazę tajnych agentów, kosmiczne przestworza, inwazję potworów, wyspę piratów i laboratorium robotów. Nie wiem jak tam Wasze dziewczyny, ale u nas raczej średnim zainteresowaniem cieszy się Dziki Zachód i średniowieczne klimaty, ale cała reszta to mega ciekawa sprawa! Nie sugerując się więc tytułem zdecydowanie polecamy zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek ;)WYDAWNICTWO: Smart Books
ILOŚĆ STRON: 24
ILOŚĆ NAKLEJEK: ponad 100
CENA: ok. 10 zł

WIEK: 2+9) seria SUPER NAKLEJKI


To gigantyczne naklejkowe wydawnictwo i tym samym inwestycja chyba na kilka solidnych lat naklejkowego szału. Póki co znalazłam z tej serii cztery książki:
 • ZWIERZĘTA ŚWIATA
 • LECIMY NA KSIĘŻYC!
 • DINOZAURY
 • PIRACI ATAKUJĄ!
Pierwsza z listy trafiła do nas na samym początku i zdecydowanie podbiła nasze serca: Lilii, bo 500 naklejek z wszelakimi żyjącymi na naszej planecie zwierzętami, a mnie poprzez formę podania. Książka to nic innego jak atlas zwierząt z całego świata. Na kolejnych rozkładówkach mamy mapy świata i poszczególnych kontynentów z zarysami zwierząt - naklejki są pogrupowane i podpisane, na której stronie mają się znaleźć, a dziecko musi odnaleźć konkretny kształt (cień) znajdujący się na mapie. Poza ćwiczeniem standardowego naklejkowego pakietu mamy tutaj geografię dziecięcą w niezwykle ciekawej formie podania. Wiadomo, że dwulatka - bo tyle miała Lila, gdy 'dorwała' tą książkę - nie wyniesie z niej tyle ile starsze dziecko, ale wbrew pozorom jest to więcej niż mogłoby nam się wydawać. Poza mapami mamy jeszcze rozkładówki m.in. z oceanem, Arktyką, czy niebem, gdzie przyklejamy analogicznie naklejki zwierząt. Wszystkie zwierzęta na naklejkach są podpisane, więc nie ukrywam, że ja również sporo się z tej książki nauczyłam, ponieważ wiele gatunków nie było mi znanych. Póki co mamy książkę już ponad rok, bardzo często z niej korzystamy, a sporo z naklejek nam jeszcze zostało - dwu, czy trzylatek nie jest w stanie spędzać nad jedną aktywnością zbyt wiele czasu, więc 15 minut i kilkanaście naklejek za jednym razem to jest raczej wszystko, a pozycja cieszy się u nas nieprzerwanym zainteresowaniem.
Pozostałe pozycje również warte są uwagi, choć nie są już tak perfekcyjnie zaplanowane jak ZWIERZĘTA ŚWIATA. Te o PIRATACH i locie na KSIĘŻYC są pozycjami bardziej fabularno-bajkowymi, choć starają się przemycać co nieco wartości edukacyjnych - może to być jednak ich zaleta, bo przez to dziecko jest w stanie samo się tymi książkami zająć. DINOZAURY są pod tym względem może bardziej wartościowe, choć żadna z nich nie wzbudziła w Lilii takiego zainteresowania jak ta pierwsza.


WYDAWNICTWO: Olesiejuk
ILOŚĆ STRON: 24
ILOŚĆ NAKLEJEK: ponad 500
CENA: ok. 12 zł

WIEK: 2+


10) seria NAKLEJKOWY ŚWIAT


Odkryta przez nas nie tak dawno temu, a zauroczyły mnie w niej ilustracje i naklejki. Sama treść podobna jak w kilku innych pozycjach, które znam, ale podane w tak sympatyczny sposób, że naprawdę aż miło się te książki ogląda i tworzy światy z sympatycznymi naklejkami. Znalazłam z tej serii 4 pozycje:
 • ZWIERZĘTA W ZAGRODZIE
 • ZWIERZĘTA W DŻUNGLI
 • ZWIERZĘTA W DOMU
 • ULUBIONE DINOZAURY

 I podobnie jak w innych tego typu wydawnictwach na kartach książki mamy różne miejsca i środowiska naturalne, do których musimy dopasować mieszkańców. Wśród naklejek sympatycznych zwierząt, czy dinozaurów znajdziemy mnóstwo mikronaklejek, które albo można wykorzystać w książce, albo - jak u nas - do kreatywnych zabaw rysunkowo-wyklejanych. Osobiście bardzo polecam to wydawnictwo, ponieważ są to książki proste w obsłudze, nie za długie, nie za krótkie, naklejek w sam, a ilustracje zwyczajnie sympatyczne :)
WYDAWNICTWO: WILGA
ILOŚĆ STRON: 16
ILOŚĆ NAKLEJEK: ponad 400
CENA: ok. 12 zł

WIEK: 1,5+11) seria BAWIĘ SIĘ - PRZYKLEJAM - PROJEKTUJĘ


Kolejna pozycja ze zwierzętami z całego świata, która trafiła w nasze ręce, ale nie wiem jak u Was - u nas zwierzęta nigdy się nie nudzą i im więcej takich książek 'przerabiamy' tym świadomość, miejsc i środowisk naturalnych jest naprawdę coraz większa i Lila już bez większego problemu jest w stanie wskazać, gdzie mieszkają jakie zwierzęta. Książka według producenta dedykowana jest dzieciom powyżej 4 roku życia, jednak spokojnie dwulatek będzie w stanie ją obsłużyć, zwłaszcza że naklejki są duże i bardzo realistycznie narysowane, więc nie jest większym problemem rozpoznanie gatunku - co niestety zdarza się w niektórych książkach nagminnie. Wydawca zdecydowanie poszedł w jakość nie ilość i naklejek nie jest zbyt wiele, co jest dużym atutem, ponieważ dziecko może się bardziej skupić na treści. Poza poszczególnymi kontynentami i charakterystycznymi dlań mieszkańcami znajdziemy tu również pustynię, łąkę, puszczę, ocean i jezioro. Większość miejsc powtarza się więc z opisanymi powyżej pozycjami o zwierzętach, co zdecydowanie jest możliwością do utrwalenie zdobytej już wcześniej wiedzy. Z tej serii znalazłam  w sumie 4 propozycje, jednak tylko ZWIERZĘTA mamy opanowane, więc nie będę wypowiadać się na temat pozostałych:
 • ZWIERZĘTA ŚWIATA
 • TANCERKI
 • WARSZTAT SAMOCHODOWY
 • RAJDY I WYŚCIGI
Jednak z pewnością musimy zaopatrzyć się w warsztat, bo jak wspominałam Lila jest fanką motoryzacji i zaglądania w najróżniejsze zakamarki samochodów, czy innych pojazdów jeżdżących również ;)


WYDAWNICTWO: Zielona SOWA
ILOŚĆ STRON: 24
ILOŚĆ NAKLEJEK: ponad 50
CENA: ok. 12 zł

WIEK: 1,5+12) seria WSZYSTKO CO...


I oto seria, o której wspominałam na początku i która kategorycznie skradła moje serce! Są to cztery książki przedstawiające otaczającą nas przyrodę i naturę i tak naprawdę informacje w nich zamieszczone są tak szczegółowe, że niewiele można tu jeszcze dodać od siebie. Przepiękne ilustracje Rosalinde Bonnet, rewelacyjnie złożone i jednym słowem CUDO! Zakochałam się w tych książkach zwłaszcza, że Lila od jakiegoś czasu ma fazę wrażliwą na zawarte w nich tematy, więc z wielką radością z nich korzysta i są to naprawdę wyjątkowo mądre pozycje. To na co zdecydowanie warto zwrócić uwagę to REALIZM ilustracji przez co bardzo polecam je miłośnikom wspomnianej już wyżej pedagogiki MONTESSORI. Książki same w sobie są niezwykle ciekawe i wartościowe, a fakt, że dodatkowo aktywizują dziecko poprzez uczestniczenie w uzupełnianiu ich świata naklejkami jest ich gigantyczną zaletą. Jak wspomniałam książek z tej serii jest 4:
 • WSZYSTKO CO NAS OTACZA
 • WSZYSTKO CO JEM
 • WSZYSTKO CO ŻYJE
 • WSZYSTKO CO ROŚNIE
My posiadamy jedynie trzy, które Wam przedstawię. WSZYSTKO CO JEM to pozycja pokazująca jak rośnie i produkuje się nasze jedzenie. Naklejki są bardzo różnorodne i wymagają sporo skupienia oraz myślenia, a z racji tego, iż jest to książka stricte edukacyjna, zawierająca mnóstwo pisanych informacji - czego nie było w pozycjach poprzednich - konieczne jest 'przerabianie' jej wraz z dzieckiem i czytaniem. To zdecydowanie nie jest książka do samodzielnych wyklejanek. Zdjęcia wnętrza książki poniżej, a w całej pozycji znajdziemy tematy tj.:
 • Jak rosną warzywa
 • Owoce z całego świata
 • Zagadkowy słoik dżemu
 • Mleko i nabiał
 • Sery z całego świata
 • Wszystko o jajach
 • Skąd się bierze mięso
 • Pieczenie chleba i ciast
 • Różne rodzaje pieczywa
 • Ryby i owoce morza
 • Jak się robi makaron
 • Skąd się bierze ryż
 • Na targu
 • Jak przechowywać jedzenie
 • Kucharski slowniczek
 • Przygotowywanie posiłków
 • Lista zakupów

Kolejna pozycja WSZYSTKO CO ROŚNIE jest pięknym kompendium wiedzy dla najmłodszych na temat roślin i znajdziemy tutaj tematy tj.:

 • Wszystko co rośnie
 • Roślinny słowniczek
 • Części roślin
 • Części drzew
 • Rodzaje nasion
 • Rozsiewanie nasion
 • Smakowite nasiona
 • Od nasionka do kwiatu
 • Jak rośnie kwiat
 • Mnóstwo kwiatów
 • Cztery pory roku
 • Rośliny uprawne
 • Owoce i orzechy
 • Wszystko o drzewach
 • Gubienie liści
 • Ogród warzywny


I ostatnia pozycja, którą mamy w domu, czyli WSZYSTKO CO ŻYJE - w zasadzie powinna to być pierwsza z książek czytanych z dzieckiem, ponieważ wprowadza do tematu przyrody i natury. Znajdziemy tam tematy:

 • Czym jest przyroda
 • Stwórz kącik przyrody
 • Zmiany w przyrodzie
 • Rośliny i ich kwiaty
 • Uczynne pszczoły
 • Parę słów o drzewach
 • Liście i nasiona drzew
 • Rodzaje zwierząt
 • Sześć głównych grup zwierząt
 • Więcej o zwierzętach
 • Łańcuchy pokarmowe
 • Czego potrzebują zwierzęta
 • Wszystko o ptakach
 • Ptasie ABC
 • Pisklęta
 • Owady i robaki
 • W morskich głębinach
 • Nad wodą
 • Kijanki i żaby
 • Na plaży
 • Nadmorskie skarby
 • Tropy zwierząt


Bez dwóch zdań ze wszystkich opisanych powyżej książek z naklejkami ta jest pozycją BARDZO WARTOŚCIOWĄ i najbardziej ambitną. Producent zaleca ją od 4 roku życia i faktycznie może wartość merytoryczna jest przeznaczona dla dzieci starszych, jednak trzylatek, jeśli tylko jest zainteresowany tematem pochłonie te książki podobnie jak dziecko rok starsze - choć może trochę wolniej. 


WYDAWNICTWO: Zielona SOWA
ILOŚĆ STRON: 24
ILOŚĆ NAKLEJEK: ponad 100
CENA: ok. 10 zł

WIEK: 2,5+


13) OWADY I ROBAKI


To jedyna pozycja, która nie jest wydawana w serii, tylko po prostu taka sama sobie jest. A zdecydowanie jest to książka dla miłośników tytułowych OWADÓW i ROBALI, a takimi wbrew pozorom jest większość małych dzieci, które ciekawe świata i nieskażone stereotypowym wstrętem do tej grupy zwierząt chcą je zobaczyć, dotknąć i dowiedzieć się o nich wszystkiego. Jeśli podtrzymujecie tą dziecięcą pasję i chcecie ją rozwijać ta książka zdecydowanie jest dla Was. Samej treści nie jest zbyt wiele, bo jest to zaledwie 10 zadań i kilka informacji na temat:
 • motyle, ćmy, gąsienice
 • chrząszcze
 • pająki
 • mrówki
 • osy, pszczoły

Jednak to co jest w tej książce wyjątkowe to prawie 500 naklejek i prawdziwych zdjęć wszelakich, żyjących na świecie owadów! Nie znalazłam - a szukałam - na rynku żadnego atlasu, ani książki na poziomie trzylatka, który zawierałby taką ilość zdjęć tychże małych istot. Same w sobie może nie mają aż tak dużej wartości, ponieważ są nie skatalogowane i nie podpisane, jednak samemu można stworzyć z tego naprawdę niezwykłe pomoce edukacyjne dla malucha i tu znów polecenie szczególnie amatorom MONTESSORI.WYDAWNICTWO: Zielona SOWA
ILOŚĆ STRON: 8
ILOŚĆ NAKLEJEK: ponad 500
CENA: ok. 15 zł

WIEK: 2,5+#PODSUMOWANIE

Książek, książeczek, czy nawet broszur z naklejkami jest na rynku zatrzęsienie. Wcześniej jakoś nie zwracałam na to uwagi, ale odkąd pojawił się ten temat w naszym domu to widzę jaki ogrom wydawnictw pojawia się w księgarniach - jak we wszystkim są pozycje mniej lub bardziej wartościowe, a że w życiu nie lubię kupować rzeczy bez sensu, nawet (a może aż) w tym temacie zwracam uwagę na to, by były to książki wnoszące coś w życie moich dzieci. Dlatego też wiele z książek, które w dziwny sposób się u nas pojawiły również szybko nas opuściły. 13 serii książek, które przedstawiłam Wam w niniejszym zestawieniu z mojego punktu widzenia naprawdę warte są uwagi i zdecydowanie nie należy sugerować się wiekiem podanym na okładce, tylko dopasowywać tego typu pozycje do zainteresowań, faz wrażliwych i umiejętności Waszych dzieci. Każde dziecko jest inne i powyższe książki są strzałem w dziesiątkę w naszym przypadku co nie znaczy, że będą również u Was, ale być może coś z naszych propozycji Was zainteresuje ;)

Książki z naklejkami są idealnym rozwiązaniem na zajęcie małego człowieka, co niewątpliwie może Wam się przydać w podróży. Książki są cienkie, lekkie i można zająć nimi dzieci na naprawdę długie 'roboczogodziny'. No i dodatkowo są tanie! Mam nadzieję, że coś z naszych propozycji przypadnie Wam do gustu, zwłaszcza, że zestawienie zawiera pozycje dla dzieci od roku do momentu, aż takie rzeczy zwyczajnie mu się znudzą ;)

Poniżej przedstawiam raz jeszcze skrótowe zestawienie całości, ponieważ ta forma podania wydaje mi się czytelniejsza ;)


1) seria z DUŻYMI NAKLEJKAMI

WYDAWNICTWO: Wilga i Yoyo Books
ILOŚĆ STRON: 32/24
ILOŚĆ NAKLEJEK: ok. 50
KOSZT: ok. 5-6 zł

WIEK: 1+
2) seria NAKLEJKI - zwierzątka

WYDAWNICTWO: Olesiejów
ILOŚĆ STRON: 16
ILOŚĆ NAKLEJEK: ok. 150
KOSZT: ok. 7 zł

WIEK: 1+


3) seria BUŹKI

WYDAWNICTWO: Wilga
ILOŚĆ STRON: 24
ILOŚĆ NAKLEJEK: ponad 100
KOSZT: ok. 10 zł

WIEK: 1,5+

4) seria ZESZYTY DLA NAJMŁODSZYCH

WYDAWNICTWO: Zielona Sowa
ILOŚĆ STRON: 16
ILOŚĆ NAKLEJEK: ok. 70
CENA: ok. 6 zł

WIEK: 1,5+
5) seria UBIERZ MISIE

WYDAWNICTWO: Olesiejuk
ILOŚĆ STRON: 16
ILOŚĆ NAKLEJEK: ponad 230
CENA: ok. 10 zł

WIEK: 2+


6) seria UBIERANKI-PRZEBIERANKI

WYDAWNICTWO: WILGA
ILOŚĆ STRON: 16
ILOŚĆ NAKLEJEK: ponad 150
CENA: ok. 8 zł

WIEK: 2+
7) seria KOLOROWA

WYDAWNICTWO: WILGA
ILOŚĆ STRON: 16
ILOŚĆ NAKLEJEK: ponad 100
CENA: ok. 10 zł
WIEK: 1,5+

8) seria O ŚWIECIE

WYDAWNICTWO: Smart Books
ILOŚĆ STRON: 24
ILOŚĆ NAKLEJEK: ponad 100
CENA: ok. 10 zł

WIEK: 2+


9) seria SUPERNAKLEJKI

WYDAWNICTWO: Olesiejuk
ILOŚĆ STRON: 24
ILOŚĆ NAKLEJEK: ponad 500
CENA: ok. 12 zł

WIEK: 2+


10) seria NAKLEJKOWY ŚWIAT

WYDAWNICTWO: WILGA
ILOŚĆ STRON: 16
ILOŚĆ NAKLEJEK: ponad 400
CENA: ok. 12 zł

WIEK: 1,5+11) seria BAWIĘ SIĘ - PRZYKLEJAM - DEKORUJĘ

WYDAWNICTWO: Zielona SOWA
ILOŚĆ STRON: 24
ILOŚĆ NAKLEJEK: ponad 50
CENA: ok. 12 zł
WIEK: 1,5+
12) seria WSZYSTKO CO...

WYDAWNICTWO: Zielona SOWA
ILOŚĆ STRON: 24
ILOŚĆ NAKLEJEK: ponad 100
CENA: ok. 10 zł

WIEK: 2,5+
13) OWADY I ROBAKI

WYDAWNICTWO: Zielona SOWA
ILOŚĆ STRON: 8
ILOŚĆ NAKLEJEK: ponad 500
CENA: ok. 15 zł

WIEK: 2,5+
Miłego naklejkowania! ;)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

TOP