sierpnia 01, 2016

Podróż z DZIECKIEM i PSEM
Jakie dokumenty będą nam potrzebne?


Jakiś czas temu spontanicznie postanowiliśmy wyjechać na parę dni za granicę. Niby nic niezwykłego w przypadku dorosłego człowieka, ale miała to być nasza pierwsza podróż poza granice kraju zarówno z dzieckiem, jak i psem. No i okazało się, że jesteśmy do tego kompletnie nie przygotowani! Jeśli jesteście w podobnej sytuacji i w przeciwieństwie do nas macie więcej czasu na zorganizowanie wszystkiego, krótko i rzeczowo podpowiem Wam co i gdzie załatwić ;)


Jeśli podróżujemy po Europie w strefie Schengen samochodem, czyli omijamy kontrole graniczne możemy nawet nie pomyśleć o tym, że jakieś dodatkowe dokumenty są nam potrzebne, przejechać, pobyć i wrócić. Kiedy jednak dojdzie do jakieś kontroli na terenie innego państwa mogą czekać nas niemiłe konsekwencje w postaci mandatów lub konieczności natychmiastowego powrotu do kraju. W przypadku, gdy lecimy samolotem jest to niemożliwe, ponieważ zostaniemy uprzejmie zawróceni z kontroli celnej i odesłani z kwitkiem do domu. Koniecznie więc pamiętajcie, by załatwić kilka niezbędnych dokumentów i formalności.


# DZIECKO

1) ZDJĘCIE - nie taka łatwa sprawa wbrew pozorom; dziecko do dokumentu tożsamości potrzebuje zdjęcia, na którym będzie widoczna jego twarz, więc musi samodzielnie do zdjęcia usiąść, bądź konieczna jest wygimnastykowana asekuracja, by nas na zdjęciu nie było widać. Największym absurdem w przepisach dla zdjęcia malucha, jest fakt, że musi mieć ono zamknięte usta - jest to nie lada wyzwanie, ponieważ nasza pociecha jak tylko widzi aparat to się śmieje i chyba większość dzieci tak reaguje. Pamiętajcie, by tego dopilnować, bo jeśli usta zamknięte nie będą zostaniecie odesłani z kwitkiem spod urzędowych drzwi :/ Zdjęcie ma mieć standardowy wymiar 350 x 450 mm i zrobicie je u każdego fotografa zajmującego się zdjęciami do dokumentów
KOSZT: 30 - 50 zł


2a) DOWÓD OSOBISTY - jeśli podróżujemy w strefie Schengen wystarczy nam dowód osobisty; ważny jest 5 lat i jest szansa, że dostaniemy go po dwóch tygodniach, jeśli uprzejmie poprosimy panią w okienku, by zaznaczyła to na wniosku - standardowy czas oczekiwania to jednak do 4 tygodni. Wniosek pobierzecie osobiście w Urzędzie Miasta lub na stronie www odpowiedniego dla Waszego miejsca zamieszkania UM
KOSZT: bezpłatnie

2b) PASZPORT - jeśli wybieramy się poza Europę konieczny będzie paszport. Procedury podobne jak w przypadku dowodu, jednak z wnioskiem wybieramy się nie do Urzędu Miasta a Urzędu Wojewódzkiego. Możliwość otrzymania tego dokumentu szybciej niż w ciągu 4 tygodni jest raczej nikła. Podobnie jak w przypadku dowodu, paszport również ważny jest 5 lat.
KOSZT: 30 zł

3) UKUZ - Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego - punkt obowiązkowy przy podróżowaniu zarówno z dzieckiem, jak i dla nas samych. Karta umożliwia bezkosztowe korzystanie z opieki zdrowotnej poza granicami kraju, w przypadku takiej konieczności. Jeśli takiej karty nie posiadamy, a przyjdzie nam udać się w przypadku nagłej choroby, czy wypadku do szpitala będziemy musieli za opiekę zapłacić samodzielnie, a są to czasem koszty rzędu kilku tysięcy EURO. Po powrocie możemy złożyć wniosek o zwrot tych kosztów, jednak takie procedury trwają, a na uregulowanie rachunków szpitalnych pieniądze trzeba wyłożyć na miejscu. Na wyrobienie karty czeka się kilka minut, udając się osobiście do właściwego dla swojego miejsca zamieszkania oddziału NFZ.
KOSZT: bezpłatnie


# PIES

Z czworonożnym pupilem jest nieco szybciej, choć również i drożej. Jedynym utrudnieniem może być wyjazd do krajów, gdzie wymagana jest kwarantanna i koniecznie sprawdźcie przed planowana podróżą, czy Was to nie dotyczy. Z tego co wiem w Europie wymaga tego Wielka Brytania i kwarantanna powinna trwać miesiąc. Jeśli zamierzacie lecieć z psem samolotem konieczne jest dowiedzenie się czy konkretne linie lotnicze umożliwiają podróż psa na pokładzie samolotu w transporterze, czy konieczne będzie umieszczenie pupila w luku transportowym. W przypadku dokumentów niezbędne są:

1) MIKROCZIP - zaczipowanie zwierzęcia i wpisanie go do międzynarodowej bazy danych jest obowiązkowe. Jest to rzecz istotna nawet bez wyjazdu za granicę, ponieważ w przypadku zgubienia się psa jest to możliwość szybkiego znalezienie właściciela - wystarczy zabrać go do lecznicy, która ma czytnik czipów i tam wyświetlą się wszystkie dane właściciela. Wszczepienie czipa można wykonac na miejscu w większości gabinetów weterynaryjnych.
KOSZT: ok. 70 zł

2) SZCZEPIENIE PRZECIW WŚCIEKLIŹNIE - zgodnie z przepisami szczepienie uzyskuje ważność po upływie 21 dni od jego wykonania, dlatego warto pilnować co roku terminów obowiązkowych szczepień, by nie było potrzeby czekania tak długo. Według przepisów tylko to szczepienie jest obowiązkowe, jednak jak tam wolę dmuchać na zimne i mieć komplet wszystkich obowiązkowych corocznych szczepień. Zaszczepić psa możemy w każdym gabincecie weterynaryjnym.
KOSZT: ok. 30 zł

3) PASZPORT - niezbędny dokument dla każdego psiego podróżnika, zawierający wszystkie dane dotyczące mikroczipa, szczepienia, stanu zdrowia oraz ewentualnej kwarantanny. Paszport wykonamy na poczekaniu w niemal każdym gabinecie weterynaryjnym. Najlepiej wszystkie dokumenty załatwić za jednym zamachem w jednym miejscu i w razie zgubienia bez problemu wrócimy do całej dokumentacji.
KOSZT: ok. 100 zł


U mnie zazwyczaj tego typu formalności załatwiane są na ostatnią chwilę niemal nachodząc się z ostatecznym deadlinem i zagrożeniem, że nie zdążymy i wszystko trzeba będzie odwoływać. Ale jak to mówią, głupi ma zawsze i jakoś nam się udaje. Obiecuję sobie wtedy, że to ostatni, ale to ostatni raz i więcej się to nie powtórzy! Yhym! Na szczęście przy tych dokumentach mam spokój na kilka lat i jedynie o szczepieniu buldoga muszę pamiętać, co wcale takie oczywiste nie jest. Dam sobie jednak rękę odciąć, że gdy będziemy chcieli wyjechać gdzieś poza Europę okaże się, że mój paszport stracił ważność - nie mam pojęcia, kiedy się kończy! - lub przyszedł czas na wymianę dowodu. Z natury człowiek raczej nie sprawdza i nie pilnuje takich rzeczy i przypomina nam się o nich na szarym końcu zaraz po piłce plażowej, czy olejku na komary.

Niemniej dokument tożsamości dziecka oraz tzw. Pet Passport nie muszą czekać na wykonanie do momentu naszej decyzji o zagranicznych wojażach. Wystarczy, że przypadkowo, czy na jeden chcielibyśmy wyskoczyć za granicę i tu pojawia się problem. Czechy, Słowacja, czy Niemcy są często odwiedzanymi rejonami, będąc na południu Polski, czy w zachodniopomorskim. Jest wiele ciekawych kierunków na jednodniowe, czy weekendowe wypady rzut beretem od naszej granicy, ale już po tej drugiej stronie. Dorosły człowiek zawsze dowód przy sobie nosi, ma prawo jazdy, paszport, czy jakikolwiek inny dokument ze zdjęciem, który w razie czego będzie mógł przedstawić. W przypadku dziecka nie mamy nic, co potwierdzałoby, że ono to ono, a wiadomo, że na słowo nikt nam nie uwierzy, podobnie jak w przypadku zapewnień, że nasz pies zdrowy i dopiero co zaszczepiony. Warto więc wyrobić sobie ten jeden dokument tożsamości dla dziecka (paszport bądź dowód) i 'pet passport' dla naszego pupila, by mieć święty spokój i móc zająć się wyborem bikini, foremek do piasku, czy kijów trekkingowych w zależności od naszych upodobań ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

TOP